Domů » Svatba v době koronaviru: Co byste měli vědět a jak se připravit?
Tipy a rady

Svatba v době koronaviru: Co byste měli vědět a jak se připravit?

Pokud jste snili o pompézní svatbě, téměř jistě koronavirus proklínáte ještě mnohem více než ostatní. především proto, že pandemická opatření znemožnila organizaci svatby běžným způsobem. Musíme se smířit s různými omezeními, která se týkají především počtu osob.

Jaká pravidla a doporučení momentálně platí? (aktualizováno k 5.3.)

Svatby se nadále konat mohou, platí však omezení o počtu účastníků a povinnost dodržovat zvýšená hygienická pravidla. Proto je na vašem zvážení, zda se vezmete nyní, nebo chvíli počkáte. Až nebude tak velké riziko nákazy, opatření se rozvolní – svatbu bude možné konat např. ve větším počtu osob, mít oslavu v restauraci nebo s živou hudbu. I tak by ale měli hosté dodržovat přísná hygienická opatření – a především nosit roušky. Skvělou volbou jsou například stylové, originální a luxusní roušky z Rouskoshop.cz. V nabídce najdete elegantní i veselé modely pro celou rodinu. A nechybí ani ochrana pro nejmenší – roušky pro chlapečky a dívenky.

Svatby se tedy mohou konat. Maximálně ale může být na svatbě 15 účastníků. Do tohoto limitu se počítají i snoubenci, oddávající a matrikář.

Svatbu je možné konat jen v rámci okresu, kde má bydliště jeden ze snoubenců (druhý ze snoubenců za ním může přicestovat).

Přes hranice okresů může rovněž cestovat svědek. 

Účel takové cesty, kterým je tzv. nezbytný úřední úkon, je třeba doložit. To lze např. čestným prohlášením či formulářem pro cesty mimo okres.

Ostatní svatebčané se však mohou účastnit svatby pouze na území okresu, kde mají bydliště. 

Svatební hostinu není možné pořádat v restauraci ani jiném stravovacím zařízení. Po svatebním obřadu se není možné ani setkání s blízkými např. doma. Případnou oslavu proto nechte dobu lepší epidemiologické situace.

V průběhu svatebního obřadu platí pro snoubence a další osoby tomuto obřadu přítomné výjimka z povinnosti mít nasazený respirátor či chirurgickou roušku. Po skončení obřadu je však nutné si je nasadit. Sundat si je lze jen na nezbytně nutnou dobu pro pořízení fotografie.