Domů » Jak vybrat víno na svatební stůl
Tipy a rady

Jak vybrat víno na svatební stůl

Svatební tabule, to je středobod celého novomanželského veselí. Je to místo, kde se setkají všichni hosté, hledí si do očí a svou plnou pozornost upírají na štěstí nevěsty a ženicha. Na každé svatbě má tabule trošku jinou podobu. Jedno je ale jisté – nesmí na ní chybět dobré jídlo a pití. A dobré pití, to víno bezesporu je.

Jaké víno vybrat na přípitek?

Na svatbu se nabízí koupit několik druhů vín podle toho, v jakém okamžiku ho budete nabízet. Například právě na přípitek se hodí jiné, než k obědu či dezertu. Přípitek je okamžik, kdy všichni přítomní povstanou, přiťuknou si sklenkami a vysloví přání. Jedná se o slavnostní chvíli, která si žádá slavností drink.
Traduje se, že přípitek volá po bublinkách, a proto se často volí sekty či šampaňské. V prvé řadě ale volte taková vína, která chutnají nevěstě a ženichovi – je to přece jejich den. U žen holduje velké oblibě Prosecco, což je šumivé víno, které se vyrábí z odrůdy Glera v italské provincii Treviso. A právě tento typ vín naladí vaše chuťové pohárky na následující slavnostní chody.

Které víno zvolit ke svatebnímu menu?

Samozřejmě záleží na tom, jaké pokrmy se budou podávat. Platí ale obecná pravidla, kterých když se budete držet, neuděláte chybu. Suchá či polosuchá bílá vína se perfektně hodí jak k masitým tak i k vegetariánským pokrmům. Ideální je zvolit maximálně tři odrůdy a u těch zůstat.

Můžete zkusit například tato odrůdová vína:

  • Müller Thurgau – skvěle doplní studené předkrmy, sýry či ovoce.
  • Rulandské šedé – bude dokonalé k drůbeži a omáčkám.
  • Tramín červený – podtrhne sladkou chuť dezertů.

Pokud byste raději sáhli po červených vínech, cíleně je podávejte k paštikám, zvěřině či tvrdým sýrům.

Naše tipy na dobrá červená vína jsou:

  • Zweigeltrebe – bude dokonalé s jakýmkoliv pokrmem z hovězího masa a pasuje i k italské kuchyni.
  • Modrý portugal – je geniální jako doplněk zvěřiny či kozích sýrů.
  • Cabernet Sauvignon – výborně doladí chuť bifteků a grilovaných mas.

Jaké víno podávat k dezertům?

Správná odpověď je – dezertní vína. Tato vína jsou díky vyššímu podílu cukru a alkoholu nejen hutnější, ale i silnější. Obvykle obsahují až 22 % alkoholu, takže je raději degustujte, než pijte. Tato vína by se měla opravdu vychutnávat a jelikož jejich sladkost chuť dezertu ještě podtrhne, zažijete nebeskou filharmonii v ústech.

Darujte svatební víno jako vzpomínku

Zažili jsme přípitek, pochutnali si na svatebnímu menu, užili si dezert a teď už jen poslední tanec a pomalu domů. A aby vaši hosté neodcházeli s prázdnou, darujte jim malý dárek na památku. Takovým upomínkovým předmětem může být právě svatební víno s vaší vlastní etiketou. Svatebčané si tak v budoucnu, u sklenky vašeho vína vzpomenou na vás a váš den. Víno na svatbu zkrátka patří a proto přejeme šťastnou ruku při jeho výběru.