Svatba jen se svědky: Kolik vás to bude stát?

Svatba Jen Se Svědky Cena

V dnešní době, kdy se ceny zdají být na vzestupu ve všech oblastech, není divu, že se i svatby stávají nákladnou záležitostí. Mnoho párů sní o velkolepé oslavě lásky, ale realita omezeného rozpočtu je často donutí přehodnotit své plány. Naštěstí existuje krásná a smysluplná alternativa: svatba jen se svědky. Tato intimní oslava lásky se zaměřuje na to nejdůležitější – spojení dvou duší – a zároveň umožňuje párům ušetřit nemalé peníze. Cena svatby pouze se svědky je totiž nesrovnatelně nižší než u tradiční svatby s desítkami hostů.

Zatímco opulentní svatba může vyčerpat úspory a zadlužit do začátku manželství, svatba se svědky otevírá dveře k finanční svobodě a možnostem, jak investovat do společné budoucnosti. Ať už je vaším snem vysněná svatební cesta, nový domov nebo prostě jen klid na duši z finanční stability, svatba v komorním duchu vám pomůže proměnit tyto sny v realitu.

Poplatky na úřadě: Minimum povinností

Svatba jen se svědky je cenově nejdostupnější variantou. Kolik zaplatíte za formality na úřadě? Poplatek za uzavření manželství se liší v závislosti na místě obřadu. Standardní poplatek na úřadě činí 1000 Kč. Pokud se rozhodnete pro obřad mimo prostory úřadu, poplatek se navyšuje o 1000 Kč. Nezapomeňte, že za vydání oddacího listu se platí také poplatek, a to ve výši 100 Kč. Celkově vás tedy svatba na úřadě pouze se svědky vyjde na minimálně 1100 Kč, v případě obřadu mimo úřad pak na 2100 Kč. Cena svatby pouze se svědky nezahrnuje další výdaje, jako jsou svatební oblečení, prstýnky, květinová výzdoba nebo případné občerstvení pro svatební hosty. Tyto náklady se liší dle vašich preferencí a možností.

Slavnostní oběd: Restaurace vs. doma

Svatba jen se svědky je trendem, který v posledních letech získává na popularitě. Jedním z hlavních důvodů je bezesporu cena svatby pouze se svědky, která je výrazně nižší než u velkolepých oslav. Snížení počtu hostů se logicky promítne do nákladů na catering, a to včetně svatebního oběda. A právě tady se otevírá prostor pro úvahy: restaurace, nebo domácí prostředí?

Restaurace nabízí komfort a servis, vy se tak můžete plně soustředit na sebe a své blízké. Nabídka menu je obvykle pestrá a vyhoví i náročnějším gurmánům. Nevýhodou může být vyšší cena a menší flexibilita. Domácí prostředí zase s sebou nese kouzlo intimity a možnosti personalizace do posledního detailu. Příprava svatebního oběda doma ale vyžaduje čas, energii a organizační schopnosti. Navíc je nutné zvážit kapacitu prostor a dostupnost kuchyňského vybavení.

Ať už se rozhodnete pro restauraci, nebo pro domácí variantu, důležité je, aby svatební oběd odrážel váš vkus a styl svatby. Nebojte se experimentovat a zvolte menu, které si užijí všichni zúčastnění. Pamatujte, že svatební den je především o vás dvou a o vaší lásce.

Svatební šaty a oblek: Půjčit či koupit?

Svatba jen se svědky, někdy nazývána také komorní svatba, je stále populárnější volbou pro páry, které touží po intimním a cenově dostupnějším obřadu. Cena svatby pouze se svědky je výrazně nižší než u tradiční svatby s desítkami hostů. Nicméně i v případě komorní svatby je potřeba zvážit náklady na oblečení. Půjčit svatební šaty a oblek nebo si je raději koupit?

Půjčovné za svatební šaty se pohybuje od několika tisíc do desítek tisíc korun, v závislosti na značce, střihu a zdobení. Oblek pro ženicha lze pořídit v podobné cenové relaci. Koupě nových šatů a obleku je samozřejmě dražší, ale zase vám zůstanou jako památka na tento den. Pokud plánujete svatbu jen se svědky, cena šatů a obleku by se měla odvíjet od vašeho celkového rozpočtu a priorit. Možná dáváte přednost investici do svatební cesty nebo do vybavení domácnosti. Nebo si chcete dopřát luxusní šaty a oblek, i když to znamená menší hostinu. Důležité je, abyste se ve svůj svatební den cítili výjimečně a pohodlně, ať už zvolíte jakoukoli variantu.

Fotografování: Zachycení vzácných chvil

Svatba jen se svědky, to je intimní a romantická záležitost, která si zaslouží být zdokumentována s citem a vkusem. I když se může zdát, že cena svatby pouze se svědky je nízká, neznamená to, že byste měli šetřit na fotografovi. Naopak, zkušený fotograf dokáže zachytit jedinečnou atmosféru a emoce tohoto výjimečného dne s minimem režií a bez zbytečného rozptylování.

Zaměřte se na fotografy, kteří se specializují na menší svatby a reportážní styl. Projděte si jejich portfolio a všímejte si, zda dokáží zachytit upřímné momenty a emoce. Dobrý fotograf s vámi probere vaše představy a navrhne vám balíček služeb, který bude vyhovovat vašim požadavkům i rozpočtu. Cena svatby pouze se svědky se tak může lišit i v závislosti na délce focení, počtu upravených fotografií a dalších službách, jako je například tisk fotoalba.

Nezapomeňte, že fotografie jsou to jediné, co vám po svatbě zůstane. Investujte proto do kvalitního fotografa, který vám pomůže uchovat vzpomínky na tento výjimečný den v té nejkrásnější podobě.

Svatba jen se svědky? Cena za svobodu a intimitu, kterou si určujete sami.

Eliška Dvořáková

Květiny a dekorace: Decentní elegance

Svatba jen se svědky nutně neznamená ochuzení o krásnou květinovou výzdobu. Naopak, decentní elegance je v kurzu a pro komornější svatbu se hodí dvojnásob. Místo opulentních aranžmá vsaďte na jednoduchost a jemnost. Kytice pro nevěstu může být menší, z lokálních sezónních květin, svázaná jen stuhou. Ženich může mít v klopě ladící květinu. Pro svědky postačí drobné korsáže. Co se týče výzdoby, zaměřte se na detaily. Pár květin na stole, kde budete podepisovat, postačí. Pokud pořádáte hostinu v restauraci, zeptejte se na možnost výzdoby vašeho stolu. Cena svatby pouze se svědky se tak dá udržet na uzdě i s květinovou výzdobou. Pamatujte, že krása tkví v jednoduchosti a vaše svatba bude krásná i bez zbytečných nákladů.

Položka Svatba se svědky Velká svatba (cca 50 osob)
Místo obřadu Úřad - cca 1 000 Kč Zámek/Statek - od 20 000 Kč
Oběd/Večeře Restaurace - cca 2 000 Kč Catering - od 50 000 Kč
Fotograf Pouze obřad - cca 5 000 Kč Celý den - od 20 000 Kč

Svatební dort a občerstvení: Sladká tečka

Svatba jen se svědky je krásná a intimní záležitost, která si zaslouží stejně oslnivý dort jako velkolepá hostina. Naštěstí i s menším rozpočtem, který často svatba pouze se svědky umožňuje, se dají pořídit sladké zázraky. Místo opulentního dortu s několika patry zvolte elegantní dortík pro šest osob. Cukráři vám ho ozdobí dle vašeho přání, ať už toužíte po minimalistickém designu s živými květy, nebo něčem hravějším. A co k němu? Zapomeňte na hory chlebíčků a jednohubek. Zaměřte se na kvalitu a originalitu. Místo toho servírujte stylový candy bar s makronkami, cupcaky a dalšími sladkými pokušeními. Nebo se nechte inspirovat svatební destinací a připravte ochutnávku francouzských sýrů a vín, pokud jste si řekli "ano" v Provence. Fantazii se meze nekladou a i s omezeným rozpočtem se dá vykouzlit nezapomenutelné sladké finále vašeho velkého dne.

Celkové náklady: Přehled a tipy na úsporu

Svatba jen se svědky je skvělou volbou pro páry, které touží po intimním a cenově dostupnějším obřadu. I když se jedná o menší svatbu, náklady se můžou rychle nasčítat. Pojďme se podívat na jednotlivé položky a tipy, jak ušetřit.

Základem je poplatek za sňatek na úřadě, který se pohybuje v řádu stovek korun. Dále je nutné počítat s výdaji za oblečení pro vás a svědky, snubní prsteny a případně svatební kytici. Restaurace pro malou skupinku se dá najít už od několika tisíc korun, záleží na lokalitě a menu. Pokud plánujete fotografování, počítejte s cenou od cca 5 000 Kč.

Jak na úsporu? Zvažte svatbu mimo sezónu nebo ve všední den, ceny bývají nižší. Místo drahé restaurace uspořádejte oběd doma nebo piknik v přírodě. Oblečení a doplňky se dají sehnat i z půjčoven nebo second handů. Nebojte se zapojit kreativitu a vyrobit si dekorace či svatební oznámení svépomocí. S trochou plánování a šikovnosti si tak i svatbu jen se svědky užijete bez zbytečného finančního stresu.

Svatba jen se svědky je ideální volbou pro páry, které touží po intimním a cenově dostupném obřadu. Nízké náklady spojené s touto variantou svatby otevírají dveře k nezapomenutelným zážitkům, aniž by zatížily rodinný rozpočet. Ušetřené finance lze využít například na luxusní svatební cestu, po které jste vždy toužili, nebo na pořízení prvního společného bydlení.

Cena svatby pouze se svědky se liší v závislosti na vybraném místě a dalších faktorech, jako je například svatební oblečení a občerstvení. Nicméně i s omezeným rozpočtem lze uspořádat krásný a nezapomenutelný den. Důležité je zaměřit se na to podstatné – lásku a závazek, které si s partnerem navzájem slibujete. Jednoduchá svatba se svědky může být stejně tak romantická a dojemná jako opulentní hostina s desítkami hostů.

Publikováno: 30. 06. 2024

Kategorie: Svatba

Autor: Zdenka Procházková

Tagy: svatba jen se svědky cena | cena svatby pouze se svědky