Snubní prsten a vše, co byste o něm měli vědět

S každou svatbou souvisí nejenom to, že si oba budoucí novomanželé řeknou své ANO, ale výměna snubních prstenů. I když je to standardem, musíme konstatovat, že to není povinností. Pokud jde o platnost manželství, tak na něho nemají prsteny žádný vliv. To je dobré vědět, pokud prsteny nenosíte, nebo nechcete mít svatbu příliš formální.

Jak by měl snubní prsten vypadat?

Konkrétní design necháme na vkusu ženicha a nevěsty. Platí pouze dvě hlavní pravidla. Tím prvním je jednotný vzhled. V praxi to znamená, že oba "snubáky" budou v podobném duchu . Druhým pravidlem bývá to, že v prstenu nevěsty je vsazený jeden nebo více kamenů. Volba kamenu je opět otázkou vkusu, velmi oblíbené jsou cenově dostupné zirkony - ovšem podobně, jako jsou populární zásnubní prsteny s briliantem, je i v případě dámského snubního prstenu znamenitou volbou drahokam. Do pánského prstenu se kameny obvykle nevsazují.

Materiály jsou různé

Jaký zvolit materiál? Možností je spousta a jednotlivé kovy se neliší pouze svým vzhledem, ale i cenou. Pokud se podíváme na to nejdražší, je to rozhodně kombinace bílého zlata a briliantu, který je do prstenu vsazený. Dobrou volbou však může být i klasika v podobě žlutého zlata. Když půjdeme do levnějších variant, je možné pořídit snubní prsten třeba ze stříbra a jako kámen využít zmíněný zirkon. Ani toto ještě není ta nejlevnější varianta, protože kdo chce ušetřit, může zvolit takzvanou chirurgickou ocel.

Pozor na jeho velikost

Připomeňme také, že snubní prsten je vhodné - vzhledem k jeho výrobě "na míru" - objednat v dostatečném předstihu. Platí to především pro elegantní briliantové šperky, jejichž výroba bývá náročnější. A především si dejte pozor na správnou velikost. Obvykle se nakupuje ještě v zimních nebo počátkem jara. Tedy za předpokladu, že se svatba koná až v létě. Proto zohledněte, zda se vám povede (nebo nepovede) ještě nějaké to kilo shodit a stejně tak i na to, jestli vám během teplejších dní neotékají prsty. Jedině tak půjde prsten dobře navléknout a zároveň dobře sedět. A když se velikost vašich prstů přeci jen změní? Nevadí, prsten si samozřejmě můžete kdykoliv zmenšit či zvětšit.

Publikováno: 20. 04. 2021 / Aktualizováno: 12. 03. 2024

Kategorie: Zásnuby

Autor: Milena Zvěřinová