Družstevní byt: Ano, či ne?

Pořídit vlastní bydlení je v lidském životě velmi zásadní investicí. Dům ani byt nejsou spotřebním zbožím, a tak se více než kdy jindy vyplatí heslo „dvakrát měř, jednou řež.“ Až budete stát před rozhodnutím, jestli pořídit byt do osobního vlastnictví nebo vsadit na bydlení družstevní, mějte v „eso v rukávu“ v podobě vyčerpávajících informací. Možná vám v rozhodování pomůže fakt, že mezi výhody družstevního bytu lze považovat pořizovací náklady, které jsou o poznání nižší než za byt v osobním vlastnictví. Dále je nutné zmínit, že se z převodu družstevního podílu neplatí daň za nabytí nemovitých věcí ve výši 4 %.

Zvažte všechna pro a proti

Mezi rizika družstevního bytu patří složitější čerpání hypotéky, protože se nejedná o převod vlastnictví, ale o převod družstevního podílu. Financování na úvěr lze pořídit, když lze zastavit jako záruku jinou nemovitost v osobním vlastnictví nebo pokud získáte potvrzení a příslib od družstva, že převod družstevního bytu do osobního vlastnictví bude možný do určité doby, zpravidla maximálně do 24 měsíců. V neposlední řadě je třeba si ujasnit, že koupí družstevního bytu nedochází ke změně vlastníka. Byt stále vlastní bytové družstvo a vy získáte „jen“ družstevní podíl s právem nájmu užívat konkrétní byt. Jakkoliv to může znít netransparentně, jde o běžnou a léty osvědčenou praxi.

Jak ušetřit a neprodělat?

Při převodu družstevního bytu nebudete potřebovat žádný znalecký odhad, nebudete platit žádnou daň a ve finále tak ušetříte desítky až stovky tisíc korun. Prodej družstevního bytu probíhá podle specifických pravidel, které se váží na stanovy bytového družstva. Je nutné si dát pozor, kdo je skutečným vlastníkem předmětného družstevního podílu a zda nemá převodce vůči družstvu žádné závazky nebo nesplacené dluhy. Ty by automaticky přešly na vás. Aby vše proběhlo podle regulí, požádejte o dohled a provedení realitní kancelář: Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 29. 04. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Zvěřinová