Svatební pověry

I když člověk na pověry v klasickém životě nevěří, tak pokud jde o svatební den, udělá výjimku. Jsou určité svatební pověry, kterým se často chtějí oba dva budoucí novomanželé raději vyhnout – pro jistotu. A o jaké konkrétní se jedná? Podívejte se.

Šití svatebních šatů

Pokud chce mít nevěsta svatební šaty ušité, musí je šít vždy někdo jiný. Nikdy ne ona, a to i když je nejlepší švadlenou v okolí. Váže se k tomu pověra, že by si zašila svou cestu ke štěstí. Pokud u svatebních šatů ještě zůstaneme, tak by podle pověr měly být bílé – to už se dnes příliš nedodržuje, ale světlý odstín stále ano.

Oblečení družiček

Ty by měly být samozřejmostí na každé svatbě. To proto, že pomohou zmátnout zlé duchy, které tak nenapadnou nevěstu. S tím souvisí i to, že oblečení družiček by mělo být velmi podobné tomu, co má nevěsta. Duchové tak nebudou škodit samotné nevěstě, čímž bude mít jistotu budoucího štěstí.

Vykročení od oltáře

Poměrně zajímavá pověra, na kterou však vzhledem k nervozitě novomanželé často zapomínají . Říká to, že kdo od oltáře vykročí levou nohou, ten bude takzvaně pod pantoflem. Kdo pravou, bude hlava rodiny a domácnosti. Když se zeptáte ženicha, jakou nohou vykročil, řekne, že pravou, i když ve skutečnosti neví, protože na tuto pověru zapomněl.

Svíčka při obřadu

Ať už je kdekoliv, měla by na obřadu hořet svíčka. A její plamen napoví, jaký bude budoucí život v manželství. Pokud bude hořet klidně a rovně, bude bezproblémové manželství. Pokud dojde k mihotání, je to znakem budoucího bouřlivého manželství.

Měsíc svatby

Správně zvolené datum je základ. I to souvisí s různými pověrami. Nikdy by neměla být v listopadu, jelikož tento měsíc je symbolem nešťastného manželství. Naopak by měla proběhnout v máji, jelikož tento měsíc je od nepaměti symbolem lásky. Ani na tyto pověry se zase až tak nedbá, jelikož vzhledem k praktičnosti a počasí jsou nejčastějšími měsíci pro svatbu červenec a také srpen.

Publikováno: 01. 02. 2018

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Zvěřinová